Region Gorzowski

   Już w średniowieczu wina produkowane w północnej części dzisiejszego województwa Lubuskiego były wysoko cenione. Stosunkowo łagodny klimat i sprzyjające warunki siedliskowe okolic Gorzowa Wielkopolskiego pozwalają z powodzeniem kontynuować tradycje winiarskie.

   Region Gorzowski to obszar zazwyczaj zaliczany do regionu lubuskiego, my jednak zdecydowaliśmy się go wyróżnić, ze względu na różnice fizjograficzne Kotliny Gorzowskiej oraz terenów położonych na północ od niej.

Łagodne zimy, suche, ale niezbyt upalne lata, stosunkowo długi okres wegetacyjny i dobre, przepuszczalne gleby to tylko niektóre z atutów tutejszych siedlisk – niemal stworzonych do tego, żeby uprawiać winorośl. Tereny te pozostają pod silnym wpływem klimatu morskiego; temperatura zimą rzadko spada poniżej -20° C, co pozwala na uprawę szczepów Vitis vinifera – winorośli właściwej, która jest bardziej wymagająca termicznie niż odmiany hybrydowe.

W tutejszych winnicach uprawia się między innymi chardonnay, riesling, zweigelt, ale ich właściciele nie żywią niechęci do sprawdzonych w innych częściach polski hybryd – znajdziemy tu również takie odmiany jak np. solaris, hibernal czy johaniter.

Według źródeł historycznych, od średniowiecza, na terenach północnej części obecnego województwa lubuskiego winorośl była szeroko uprawiana. W okolicach Gorzowa i Strzelec Krajeńskich produkowane były wysoko cenione wina.

 

   W regionie Gorzowskim znajduje się tylko kilka winnic, ale takie marki jak Winnica Equus, Pałac Mierzęcin i Winnica Turnał powinien znać każdy enoturysta i sympatyk polskich win. Wszystkie z nich oferują wina najwyższej jakości i bardzo szeroką ofertę turystyczno–winiarską. Sięga tutaj również Lubuski Szlak Wina i miodu.

 

Więcej o regionie na:

Lubuski Szlak Wina i Miodu

Zielonogórskie Stowarzyszenie Winiarskie

 

Winnice w regionie

winnica-foto

Dębogóra

Powierzchnia: 8,00
Rok założenia: 2006

winnica-foto

Equus

Powierzchnia: 5,50
Rok założenia: 2005

winnica-foto

Kosinek

Powierzchnia: 0,65
Rok założenia: 2005

winnica-foto

Pałac Mierzęcin

Powierzchnia: 6,75
Rok założenia: 2004

winnica-foto

Turnau

Powierzchnia: 28,50
Rok założenia: 2011

up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY