logo Sandomierski Szlak Winarski

mapa

   Winiarze z okolic Sandomierza przy współpracy ze stowarzyszeniem „Sandomierski Szlak Jabłkowy” utworzyli ścieżkę turystyczną prowadzącą po ich gospodarstwach enologicznych. Gospodarze oferują degustację swoich trunków, oprowadzanie po winnicach i winiarniach, a dla bardziej wtajemniczonych również fachową pomoc w dziedzinie zakładania i prowadzenia amatorskiej produkcji winiarskiej.

Winnice ulokowane wśród sandomierskich dolin i pagórków dzieli czasem zaledwie kilka kilometrów. 

Podróżowanie od winnicy do winnicy dostarczy wielu wrażeń. Możecie spędzić cały cudowny dzień, podczas którego będziecie delektować się najlepszym polskim winem, podziwiać fantastyczne widoki i zwiedzać okoliczne zabytki.

Przemieszczając się pomiędzy winnicami, można podziwiać prawdziwe cuda natury sandomierskiej. Przez tysiąclecia powstały tu wijące się kilometrami doliny rzeczne. Sięgające kilkunastu metrów wysokości wąwozy zachwycą każdego turystę. Zaskoczą też zawsze ciepłe ściany ziemi lessowej.

Niektóre z gospodarstw oferują noclegi dla enoturystów lub przygotowuje się do tego typu działalności, tak abyście mieli Państwo możliwość odpocząć od zgiełku miasta wśród południowych zboczy porośniętych winoroślą, z lampką wina w dłoni!

Produkt turystyczny ma na celu wypromowanie sztuki winiarskiej regionu, na terenie którego pierwsze winorośle sadzono już w XIII wieku. 60-kilometrowa trasa prowadzi do gospodarstw enologicznych, na plantacje winorośli i do zakładów przetwórczych. Ważny wkład w rozwój i promocję sztuki winiarskiej i samego szlaku ma projekt Powrót do tradycji winiarskich Ziemi Sandomierskiej realizowany przez Towarzystwo Naukowe Sandomierskie.

Podróżując Sandomierskim Szlakiem Winiarskim, możemy się o przekonać jak pięknie rozkwita w naszym regionie świętokrzyskim sztuka winiarska. Gospodarstwa winiarskie oferują nie tylko noclegi dla enoturystów ale również degustacje swoich win, oprowadzanie po winnicach i piwnicach winiarskich. Sandomierski Szlak Winiarski to rozwinięcie i uatrakcyjnienie lokalnej oferty turystycznej ale i promocja produktów lokalnych, wytwarzanych na miejscu metodami tradycyjnymi win gronowych.

Gospodarze oferują nie tylko degustację owoców i swoich trunków, ale także oprowadzenie po winnicach i winiarniach. Winiarze dysponują bogatą wiedzą dotyczącą historii upraw winorośli i produkcji wina na tym terenie, jak również oferują fachową pomoc w dziedzinie zakładania i prowadzenia amatorskiej produkcji winiarskiej. Niektóre z gospodarstw proponują noclegi dla enoturystów lub przygotowują się do tego typu działalności.

 

"Jeżeli chcesz Drogi Turysto skosztować wyśmienitego domowego wina, poznać sekrety winiarstwa, a może sam spróbować swoich sił w uprawie winorośli, zapraszamy Cię na Sandomierski Szlak Winiarski… tu odpoczniesz wśród zboczy porośniętych winoroślą".

 

 

Przydatne linki:

Sandomierski Szlak Winiarski

Sandomierskie Stowarzyszenie Winiarzy

film o Szlaku

 

Winnice na szlaku

winnica-foto

Carolus

Powierzchnia: 0,50
Rok założenia: 2007

winnica-foto

Kędrów

Powierzchnia: 2,00
Rok założenia: 2011

winnica-foto

Król

Powierzchnia: 6,00
Rok założenia: 2012

winnica-foto

Malucha

Powierzchnia: 0,25
Rok założenia: 2009

winnica-foto

Modła

Powierzchnia: 1,07
Rok założenia: 2010

winnica-foto

Nad Jarem

Powierzchnia: 0,81
Rok założenia: 2009

winnica-foto

Na Rozdrożu

Powierzchnia: 0,00
Rok założenia: 2013

winnica-foto

Nobilis

Powierzchnia: 0,40
Rok założenia: 2001

winnica-foto

Płochockich

Powierzchnia: 4,50
Rok założenia: 2005

winnica-foto

Św. Jakuba

Powierzchnia: 1,00
Rok założenia: 1238

up
Icons made by Freepik from www.flaticon.com is licensed by CC 3.0 BY